Вівторок, 19.03.2024, 12:43
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ТУРИЗМ
ЗАСТАВНІВЩИНА ІНВЕСТИЦІЙНА
СОЦІАЛЬНА СФЕРА
ПІДПРИЄМНИЦТВО І РЕГУЛЯТОРНА ПОЛІТИКА
Місцевий розвиток орієнтований на громаду
Архів записів

Заставнівщина туристична

Район можна поділити на кілька умовних зон за своїм змістом і значенням:

- Придністровська, яка охоплює 15 сіл, багата на історичні, геологічні, іхтіологічні,
орнітологічні пам'ятки і є суцільною, понад 60-кілометровою зоною відпочинку.

- На гористо-лісовій, яка займає площу понад 2000 гектарів, розташовані найвищі
вершини не лише рівнинної частини України, але і усієї Східно-Європейської рівнини - гори Бердо (515 м.н.р.м.) і Жорнише ( 438 м.н.р.м.) - найкращі оглядові майданчики всього району. Ця зона буяє різнобарв'ям „червонокнижних" і лікарських рослин.

- Рівнинно-горбиста зона багата на ландшафтні заповідники із скелястими виходами,
спелеокарстовими утвореннями, болотами водопоглинаючими лійками, водоспадами,
печерами, ставками, карстовими провалами і багатьма іншими дивами природи, різноманіття яких в одному місці ніде просто не трапляється.

Клімат району м'який, теплий, благодатний для розвитку всіх сільськогосподарських культур і сприятливий для щасливого життя людей. Недарма вони освоювали ці землі ще понад 11 тисяч років тому, про що свідчать наскельні малюнки в Баламутівській печері, й захищали свою землю. Про це свідчать могили-кургани навколо Заставни, вік яких понад 4 тисячі років.

З півночі Заставнівщину обрамлює Дністер, протяжність якого в межах району становить майже 65 км. Висота дністровського берега сягає 150 - 160 метрів, швидкість течії річки коливається від 0,7 до 3 м\ с.

Південна, прутська частина вододілу довга, полога, густо поснована струмками і річками Совицею Кіцманською, Совицею Веренчанською та їх притоками.

Загальна площа району 0,6 тисячі кілометра квадратного (61923 га), з них ріллі 38045,2 га. Всі землі перебувають у 56372 власників землі і землекористувачів.

Місцевість хвиляста, рівнинно - горбисте лісостепове межиріччя. Схилові землі займають майже 90,5 % території, а їх розораність становить 80%. Грунти в основному чорноземні та темно - сірі опідзолені, важко суглинкові.

Територія Заставнівщини покрита цілою мережею природних і штучних водоймищ, крім великої водної артерії - Дністра, у районі є багато малих річок, потоків і ставків. Загальна площа ставків становить 533 га.

Із майже 62 тисяч гектарів загальної площі району 2,5 тисячі гектара, або 4,6 % займають ліси.

Туристична Заставнівщина відкриває свої неповторні маршрути. Кожен край цікавий, але Заставнівщина - особливий. Ландшафти району сприяють розвитку пішохідного туризму та спортивного орієнтування. На території району протікає 3 річки - Совиця, Чорний Потік, Дністер.

Природа Заставнівщини чи не найбагатша на заповідні природні об'єкти, різноманітні за своїм походженням. Красою і багатством.

Придністров'я району охоплює 15 сіл, багате на історичні, геологічні та природні пам'ятки і є суцільною, понад 60 - кілометровою зоною відпочинку.

Тих, хто вперше сюди приїздить, особливо вражають неповторна краса краю, мальовничі ландшафти, безліч природних заповідників, 160 ставків, віковічні ліси, дністровські каньйони, водоболотні заплави, численні підземні мінералізовані джерела і водоспади, казкові печери. У деяких з цих печер знайдені наскельні малюнки первісних людей. Тут і заповідні урочища з дивовижним розмаїттям рослинного світу, і дикі галявини з десятками видів флори, занесеними до Червоної книги України.

Початок екскурсії по Заставнівщині любителі природи можуть розпочати з огляду експозицій музею, розташованого у Заставні по вулиці Незалежності, 88.

Мандрівна стежка приводить нас до села Хрещатик. Воно здавна славиться святим джерелом, над яким в ніч перед святом Івана Богослова з'являється сяйво. Відомі випадки зцілення людей від різних хвороб, що пов'язані з цілющою водою святого джерела.

У цьому місці в 17 ст. монахами був закладений скит. Пізніше ними заснований монастир, для якого у 1765р. була збудована церква і каплиця на честь святого Іоана (Івана) Богослова. Сьогодні Хрещатицький монастир вражає туристів своєрідністю і злиттям з природою. Скелястий берег, круті східці, опорні стіни, старі клени з ясенами - все це створює неповторний ансамбль і відкриває туристам чарівний куточок Подністровської Буковини.

Карстова печера "Дуча" - типова порожнина берегової смуги Дністра. Довжина пройденої частини печери - 114м. на її стінах виявлено цікаві утвори з гіпсу.

Неподалік с. Погорілівка знаходиться геологічна пам'ятка природи державного значення - унікальна триповерхова печера в урочищі "Довгий Яр", де представлено дев'ять з одинадцяти стадій розвитку карстового процесу. Довжина пройденої частини – 377 м. Уся ця унікальна пам'ятка природи - лабіринт виняткової краси.

Штучні печери - це печери зроблені людиною, які знаходяться в с. Погорілівка в урочищі "Долина". Таких печер налічується 7 і 2 утворені внаслідок вибирання піску. Всі вони знаходяться на лівому березі Чорний Потік, правої притоки Дністра. Ці печери люди використовують у господарстві, всі вони були видовбані приблизно 19 ст., ще прадідами людей які там проживали.

А от ще декілька цікавих місць і небачених див.

Ландшафтний заповідник «Кадубівська стінка». Стінка розміщена між селами Кадубівці і Веренчанка. Кілька потоків із річок формують один, який, протікаючи через долину, раптом зникає через так звану «лійку» під землю, залишаючи долину сухою. Через велику відстань потік виходить на поверхню в реліктову долину, яка має класичні спелеокарстові форми і багата на цінну рослинність.

Совицькі болота - 102 га цінного водоболотного ландшафту заплави річки Совиці - Веренчанської в умовах активного утворення печер. Екскурсію в цьому заказнику можна розпочати від залізничного переїзду при в'їзді до с. Веренчанка.

Товтрівська стінка - це правий борт каньйоноподібної долини Товтрівського потоку з цінними різноманітними печерними утвореннями та рідкісною рослинністю кам'янистих степів.

Карстово - спелеологічний заказник «Чорнопотіцький» знаходиться між селами Юрківці і Погорілівка, його протяжність берегами річки Чорний Потік - 4 км.

Геологічні пам'ятки природи - печера «Піонерка» с. Погорілівка та Баламутівська печера с. Баламутівка (стоянка первісних людей).

Взагалі, таких природних пам'яток на Заставнівщині - безліч. Це печери «Скитська» (с. Звенячин), «Фуштейка» (с. Погорілівка), «Руїна» (с.Юрківці), «Пісочниця» (с. Баламутівка), озеро «Бездонне» (с.Бабин), Василевські водоспади с.Василів, Кулівський водоспад с. Кулівці, Фалинецький водоспад с. Дорошівні та Чорнопотіцький с. Чорний Потік. Це також і Кадубівський провал с.Кадубівці, Одайський провал с. Чуньків; це Ржавинецьке болото с.Ржавинці і багато-багато іншого.

Село Вікно славне своїм парком, що є пам'яткою садово-паркового мистецтва, а також будівлею яка носить назву палац Зота 1809 рік. Парк заснований у 1860 році, площа його становить 2,7 га. Цікавий він тим, що до складу деревних порід, яких тут є близько 28 видів, входять такі реліктові дерева, як гінкого, платан, три дуби віком 180-190 років, каштанова алея. Пам'ятка природи має наукове та культурно - естетичне значення.

На військовому цвинтарі, що розташований біля села Звенячин, на одному з пагорбів поховано 11830 солдат, офіцерів австро-угорської, німецької та російської армії, які полягли тут в 1914 -1918 роках. Кладовище засновано в період першої світової війни.

Управління економічного розвитку та інфраструктури Заставнівської РДА © 2024
Адреса: 59400, м. Заставна, вул. Чорновола, 6
Телефон/факс: (03737) 3-19-89
E-mail: econ_zrda@ukr.net
Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові вказання посилання
на офіційний сайт Управління економічного розвитку та інфраструктури Заставнівської районної державної адміністрації.